Svet-Stranek.cz
Jak vidím svět...

Galerie Na Špejcharu:Jak vidím svět...

Galerie Na Špejcharu

Ve venkovské roubené chalupě čp. 25 v obci Bukvice nedaleko Jičína stojící na místě původního statku gruntovaného v roce 1607 a přestavěné v r. 1836,  její majitelé Eva a Jiří Qido Valterovi  v sýpce, historicky zvané špejchar ( z německého  „der Speicher“ ), vytvořili  výstavní  galerii, kterou nazvali Galerie Na Špejcharu, jak si sám její původ vyžaduje.

 

Inspirací pro zřízení galerie byla jedna z dovolených na Českomoravské vysočině, kde téměř v každé vísce se během letního období pořádá výstava místních výtvarníků. Tento fakt byl pro ně natolik okouzlující, že si umanuli vybudovat vlastní galerii. Zakramařený špejchar se k tomuto účelu přímo nabízel.

 

Galerie Na Špejcharu byla otevřena a  její provoz  zahájen 26. září 2004. Tohoto slavnostního aktu se účastnilo téměř stopadesát návštěvníků jak z Čech, tak i ze zahraničí. Hudební podmalbu zajistil pan Václav Pěnička z Lomnice nad Popelkou.

 

Od jejího otevření zde proběhlo již 43 výstav různého žánru.  Obrázky malované tužkou, pastelkou, tuší, akvarelem, dehtem, ale i dřevořeba, intarzie, batikovaný i malovaný textil, šperky, keramika, výrobky pletené z orobince.  Recenze na jednotlivé výstavy jsou celou dobu příznivé. Svědčí  o tom zápisy v návštěvní knize. Jedna z návštěvnic napsala: „ Je úžasné se u Vás vždycky zastavit. Je to tady milé a příjemné, děkujeme, že udržujete tento krásný folklor pro příští generace. Atmosféra tohoto špejcharu je nedostižná“. Další návštěvník dodává: „Velice pěkné, ráj na zemi začíná v galerii za Velišem. Je to pohlazení po duši. Děkuji velmi, potřebuji něco takového“. Do třetice: „Rok uběhl jako voda a my jsme tady zas a znova, neboť Galerie má úžasnou energii některé výtvory se nám staly inspirací“. Takto by bylo možno pokračovat ještě dlouho. Vstupné, jak bývá jinde zvykem, se zde  nevybírá. Jedinou formou odměny pro  majitele galerie jsou zápisy, či podpisy do návštěvní knihy, kterých se zde nachází již více jak šest tisíc.

 

V roce 2013 galerii prohlédlo 518 návštěvníků z domova i ciziny. V r. 2014 bude 5 výstav. Návštěvníci uvidí textilní patwork, drátované výrobky, zapomenutá řemesla i pojmy v obraze, olejové, a akvarelové obrazy.

 

Každá výstava je vždy zahajována vernisáží, která se  pravidelně koná od 14.00 v sobotu. Expozice jsou k vidění zpravidla po dobu jednoho měsíce. Ke slavnostnímu zahájení patří i kulturní část a pohoštění pro návštěvníky.

 

Vernisáže se konají venku pod širým nebem na  posečeném trávníku a pokaždé zde vládla dobrá nálada, kterou nepokazily ani padající ledové kroupy.

 

V letošní sezóně bude jedním z vystavovatelů i její majitel Jiří Qido Valter, který v červenci 2014 představí výběr ze své tvorby - krajinu venkova Českého ráje, do které se zamiloval již téměř před čtyřiceti lety a stal se jejím věrným malířem.

 

Čtenáře  zveme k návštěvě – PŘIJĎTE POBEJT .....

Jiří QidoValter           

 

Jičín, 10.12.2013

 

 Zde se konají vernisáže

 

Vchod do zahrady

 

Pohled do dvora

.. zasaď strom...

 

V pozadí kostelík sv. Jana Nepomuckého 1767 (arch. Martino Anselmo Lurago)

 

 

návštěvníků stránky
celkem128 630
tento týden132
dnes20