Svet-Stranek.cz
Jak vidím svět...

Mariánská zahrada:Jak vidím svět...

Mariánská zahrada

Slyšeli jste někdy o Mariánské zahradě?
V oblasti Mariánské zahrady na Jičínsku se nachází i naše Galerie NA ŠPEJCHARU v obci Bukvice, která je centrální oblastí toho územního celku, který představuje 28 obcí.
 
MARIÁNSKÁ ZAHRADA  je svazek obcí, který byl založen v roce 2004 za na území bývalého panství Schliků za účelem postupné renesance kulturních památek a zlepšování životních podmínek zapojených obcí do tohoto projektu. V neposlení řadě směřuje k vytvoření možností pro vytvoření zážitkové turistiky.
 

Mariánskázahrada jako unikátní barokní komponovaná krajina

Na svém panství, v území mezi Jičínem a Kopidlnem, přetváří František Josef Schlik (1656 – 1740) tuto krajinu tak, že vzniká zajímavá krajinná barokní kompozice, která je na rozdíl od sousední okázalé Valdštejnovy komponované krajiny skromnější, méně okázalá a více přizpůsobená zdejší přírodě. Na zajímavých nebo významných místech jsou stavěny kostely a kaple, zámky v Jičíněvsi a Vokšicích, ale staví se též malé lesní kaple. Na některých stavbách se podílí i známý francouzský architekt Jean Baptiste Mathey. Nejen stavby, ale též aleje z různých druhů dřevin, které je vzájemně propojují, vytváří v krajině zajímavé kompozice. Na rozdíl od zmíněné Valdštenovy barokní krajinné kompozice, která vychází v duchu jejího tvůrce z „mužského prvku“, je „schlikovská krajina“ založena na „ženském prvku“, zejména mariánském. Drobných církevních památek lze najít jak v naší zemi, tak i v dalších evropských zemích mnoho, ale jen zde můžeme najít na malém území a v těsném sousedství čtyřhrannou lesní kapli Loretu (chýši Panny Marie), kruhovou kapli svaté Anny (matky Panny Marie), šestihrannou kapli Andělů strážců (patronů mateřství) a trojhrannou kapli Nejsvětější trojice. Panně Marii jsou zasvěceny některé významné kostely, a tak je jen logickým vyústěním, že když tuto již zapomenutou barokní krajinnou kompozici začal v devadesátých letech minulého století pro dnešního člověka znovu objevovat tehdejší ředitel Regionálního muzea v Jičíně Mgr. Jaromír Gottlieb, rychle se pro ni vžil pojem Mariánská zahrada, jejíž první předsedou byl ing. František Obitko a av nynější době tuto fonkci zastává Eliška Formanová z obce Křelina.

 

Více informací naleznete na adrese http://www.marianskazahrada.cz

 

Mariánská zahrada a JQV... bude doplněno...

http://www.marianskazahrada.cz/file.php?nid=10887&oid=2659765

 
 
návštěvníků stránky
celkem128 632
tento týden134
dnes22